+380 98 820 45 63

Національний банк Казахстану може ввести додаткові вимоги до достатності капіталу банків другого рівня

22.11.2019

Національний банк Казахстану може ввести додаткові вимоги до достатності капіталу банків другого рівня, що займаються споживчим беззаставним кредитуванням, повідомив заступник голови Національного банку Республіки Казахстан Олег Смоляков.

«Зараз ми бачимо деякий спад зацікавленості в кредитуванні юридичних осіб, в секторі споживчого кредитування ці ризики нижче, і вони перекриваються наявної маржею. Тому заходи, які зараз запропоновані, вступлять в силу з 1 січня 2020 року, вони роблять акцент саме на темпі зростання, маржинальності цього продукту і можливості регулювання коефіцієнт3 платоспроможності позичальників. Тому що заходи – це заборона на нарахування штрафів і пені понад 90 днів за беззаставними кредитами, щоб не накопичувати нескінченно цю заборгованість», – сказав він на другому форумі стратегічних ініціатив 20 листопада, коментуючи думку про те, що в казахстанській економіці зріє кредитну бульбашку, особливо в частині роздрібного кредитування.

«Друге – це підвищення якості вимог до оцінки платоспроможності з точки зору коефіцієнту боргового навантаження, коли зіставляється загальний рівень боргу позичальника і його доходи, які можна підтвердити. Також питання маржинальності. Є класичний продукт – це підвищення ставки ризику зважування, щоб сформувати додаткові вимоги щодо достатності капіталу тих банків, які здійснюють споживче кредитування», – додав Смоляков.

За його словами, експерти роблять акцент більше на темпах зростання споживчого кредитування в Казахстані, а не його обсягах.

«Ми в своїй політиці і тих заходах, які пропонуємо ринку, теж робимо акцент не в цілому споживчий кредит і його негативний внесок в економіку, а на темпах зростання. Тому що, якщо знову ж порівняти рівень проникнення споживчого кредиту з точки зору навіть параметрів ВВП, то у нас, якщо не помиляюся, близько 9,2% рівень споживчих кредитів до ВВП. У тій же самій Російській Федерації, не кажучи вже про Західну і Східну Європи, – 14-16%, в Західній Європі – 20-40 і більше відсотків», – сказав він.

Тому, на думку Смолякова, питання не в самому споживчому кредиті, а в тому наскільки швидко він приростає. Питання приросту споживчого кредиту це можливість банків, по-перше, адекватно відбирати позичальників, встигати за кожним позичальником і правильно оцінювати його здатність надалі виплачувати свої кредити, зазначає Олег Смоляков.