+380 98 820 45 63

Парламент прийняв закон про спліт Нацкомфінпослуг

12.09.2019

Верховна Рада прийняла в цілому закон про сплите Нацкомфінпослуг.

Законопроект № 1069-2, внесений в Раду головою комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данилом Гетманцевим та його заступником Олександром Дубинським, сьогодні в цілому підтримали 296 депутатів.

Депутати прийняли закон 12 вересня, хоча президент Володимир Зеленський давав їм час до кінця місяця. «Прийняти закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо консолідації функцій державного регулювання ринків фінансових послуг. Передбачає розподіл функцій між Нацбанком і НКЦБФР – спліт. Термін – до 1 жовтня 2019 року », – заявляв Зеленський.

Спліт з 2015 року є одним з основних вимог МВФ. Йдеться про ліквідацію Нацкомфінпослуг і розподіл функцій комісії між Нацбанком і НКЦБФР.

НБУ стане регулятором для страхових, фінансових компаній, кредитних спілок, ломбардів, лізингових компаній, а НКЦПФР – для фондів фінансування будівництва та фондів операцій з нерухомістю, недержавних пенсійних фондів та їх адміністраторів. Нацкомфінпослуг буде ліквідована.

Перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова вже позитивно оцінила прийнятий закон.

«296 – за! І тепер реформа фінансового сектора буде повноцінно завершена, враховуючи небанківський ринок. За останній рік ми провели багато зустрічей з учасниками небанківського ринку. Цілком зрозуміло, що у них багато хвилювань і питань. І ми намагалися відповісти на всі і будемо відповідати далі. Зміниться все завтра? Відповідь – ні. Закон надає період адаптації до 1 липня 2020 року, коли функції Нацкомфінпослуг будуть поступово передані НБУ і НКЦБФР. Протягом цього періоду ми разом з комісією вибудуємо необхідні процеси і структури для прийняття функцій і паралельно, разом з сектором, будемо працювати над вдосконаленням законодавства і регуляцій », – заявила Катерина Рожкова.

Топ-менеджер НБУ підкреслила, що підхід до регулювання небанківського ринку буде таким же пропорційним, як і для банківського. «Це означає, що якщо установи не несуть ризику для кредиторів, їх регулювання має бути максимально спрощено. Основний закон для них – закон про захист прав споживачів фінпослуг. Ми плануємо істотно спростити ліцензування нових небанківських фінансових установ. При цьому переліцензування діючих гравців цього ринку не планується », – написала вона.

Глава НКЦБФР Тимур Хромаєв привітав ухвалення закону про сплите фотографіями з парламенту: на одній з них співавтор законопроекту Олександр Дубинський вийшов до трибуни в футболці з написом «Яких тобі ще, блдь, реформ не вистачає?». Вважається, що цю фразу президент Петро Порошенко сказав Тимуру Хромаєву в телефонній розмові кілька років тому.

На розгляд Верховної Ради IX скликання надійшло кілька законопроектів про сплите. Законопроект № 0965, зареєстрований президентом Петром Порошенко під номером 2413а як невідкладний ще 20 липня 2015 року, переданий в новий парламент як «перехідний», оскільки цей документ пройшов перше читання 7 липня 2016- го. Група депутатів від «Слуги народу» подала проект № 1069, а депутат від «Батьківщини» Костянтин Бондарєв – № 1069-1 (пропонував об’єднати Нацкомфінпослуг з НКЦБФР).

Але в підсумку парламент прийняв документ, поданий 6 вересня керівник профільного комітету Данилом Гетманцева і його заступником Олександром Дубинським.

Деякі учасники ринку виступають проти проведення «спліта».