+380 98 820 45 63

ВЕРХОВНА РАДА ПРИЙНЯЛА ЗАКОНОПРОЕКТ ПРО ЗАХИСТ ПРАВ СПОЖИВАЧІВ ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ

20.09.2019

Верховна Рада прийняла законопроект 1085-1 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав споживачів фінансових послуг” у другому читанні і в цілому.

Як відзначають в Національному банку, Україна стала 120-ою державою в світі, де права споживачів фінансових послуг захищені законом, а НБУ – 98-м центральним банком у світі, який буде реалізовувати цю функцію.

Прийнятий Закон покладає на НБУ зобов’язання щодо захисту прав споживачів фінпослуг і надає йому інструменти регулювання поведінки учасників фінансових ринків стосовно клієнтів.

Одна з головних новацій закону – обов’язкове розкриття інформації про реальну вартість фінансових продуктів і послуг.

За словами голови НБУ Якова Смолія, приховані відсотки стануть неможливими. “Це повинно позитивно вплинути на вартість кредитів, адже з ринку буде усунута асиметрія інформації, і фінустанови почнуть конкурувати не рекламними, а реальними ставками”, – зазначив Смолій.

Крім того, прийнятий Закон дозволить усунути нав’язування фінансовими установами непотрібних послуг, зміна істотних умов договорів без попередження або в односторонньому порядку, а також передачу персональних даних третім особам.

У Нацбанку кажуть, що це не вичерпний перелік порушень, але саме з ними найчастіше стикаються українці, згідно з дослідженнями USAID.

Регулятор вже створив профільний підрозділ – Управління захисту прав споживачів фінансових послуг, яке буде відповідати на скарги споживачів, розробляти нормативну базу, встановлювати вимоги до прозорості і достовірності інформації, яку банки і небанківські установи розкривають, проводити перевірки установ. Крім того, Нацбанк опублікував проект Концепції захисту прав споживачів фінансових послуг, яка пропонує зобов’язати банки розкривати на своїх сайтах і в рекламі достовірну і повну інформацію про продукти, а також розробити зручні “калькулятори” для порівняння вартості послуг.

У Набанку обіцяють протягом трьох місяців після прийняття Закону сформувати нормативно-правові акти з новими правилами для небанківських фінустанов, які дозволять зменшити частоту порушень.